Proběhly první projektové dny

První projektové dny

Dali jsme si za cíl rozvíjet u žáků a studentů vztah k technice a naučit je, že to není žádná věda. Na podzim jsme zahájili činnost našeho Technologického centra pro průmysl 4.0. Dlouho jsme pro žáky připravovali projektové dny a těšili jsme se na jejich realizaci. A je to tu!

Ve čtvrtek 10. října 2019 jsme zahájili první projektové dny, které proběhly v prostorách společnosti Ray Service a.s. ve Starém Městě. Zúčastnili se zájemci z řad žáků 8. a 9. třídy Základní školy v Tupesích a velmi si to užili. 

Témata projektového dne

  • Interaktivní maketa ve výrobě
  • 3D modelování, design PCB
  • Ukázka 3D tisku
  • Výroba blikače – osazení a oživení DPS, namontování do připravené krabičky
  • Výroba kabeláže

Děkujeme pracovníkům z Ray Service a.s. za příjemně prožitý den, perfektně připravenou výuku a nadšení, se kterým se do těchto studentských aktivit pouštějí.

Jak žáci prožili projektový den?

Žáky jsme v 8 ráno vyzvedli u školy a dopravili do společnosti Ray Service a.s., kde je hned ve vestibulu přivítala personalistka Martina Bartošíková. Ta žáky nejprve seznámila s tím, co je čeká, seznámila je s firmou a provedla výrobními prostory.

Poté se žáci rozdělili do 3 – 4 členných skupin a jednotlivé skupiny si převzali mentoři na pracoviště, kde pro ně měli nachystané úkoly. Žáci se ve dvou vyučovacích blocích vystřídali na pracovištích, vyzkoušeli si různé činnosti a plní dojmů odjížděli v poledne zpět do své školy. 

Co nového se žáci naučili?

Dvě skupiny žáků si vyzkoušeli kompletní výrobu kabeláže, naučili se technikám jako pájení, lisování, montáže konektoru, instalace a smrštění hadic a ve druhé části se naučili sestavit svazek na interaktivní maketě včetně navlečení a smrštění hadic a vyvázání vývodu.

Další dvě skupiny žáků se vystřídali při 3D modelování, ukázce 3D tisku a výrobě blikače. Žáci si kompletně osadili a oživili desku plošných spojů, namontovali do krabičky z 3D tiskárny, kterou si předtím zkoušeli programovat a vyrobili blikač. Hotové výrobky si mohli odnést s sebou domů.

Jak žáci hodnotili projektové dny?

„Bylo to super.“
„Perfektní.“
„Super lektoři.“
„Bavilo mě to.“
„S lektory u makety byla sranda.“
„Chceme dojet znova!“
„Chci si vyzkoušet práci druhé skupiny.“
„Lektoři byli mladí a bavilo je to s námi, ukázali nám hodně nového.“
„Jsem rád, že jsem tu byl.“